About – Hakkında

 

Dış politika analisti, basın danışmanı, dijital medya uzmanı.
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu olan Erdem Arda Güneş, Radikal Gazetesi’nde başladığı gazetecilik hayatına, 2011 – 2014 yılları arasına Hürriyet Daily News’ta muhabir ve sonrasında editör olarak devam etti.
Berkeley Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi’nde gazetecilik eğitimleri aldı. Sansür ve oto-sansür dolayısıyla anaakım Türkiye medyasında yer almamayı seçen Güneş, 2015 yılından sonra çeşitli yabancı gazeteler ve haber kanalları için serbest olarak çalıştı.
Türk dış politikası, Ortadoğu, Türkiye siyaseti, insan hakları konularında çeşitli yabancı haber siteleri için yazmaya devam ediyor.
Ankara University Political Sciences Faculty, Intenational Relations Graduate Erdem Arda Güneş. Started his journalism career at the daily Radikal in 2010 before reporting for the Hürriyet Daily News in the following four years.
He recived journalism education at the Berkeley and Minnesota Universties in 2013. From 2014 he worked for various international news outlets, broadcasters and refused working for main stream media due to the censorship and auto-censorship.
He still writes on Turkish foreign policy, Middle East, Turkish politics and human rights.

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s