About | Hakkında

Erdem Arda Güneş started his journalism career at the daily Radikal in 2010 right after graduating from Ankara University’s Political Sciences Faculty, Intenational Relations department.
In the following four years he reported for the Hürriyet Daily News. He received journalism education at the Berkeley and Minnesota Universties in 2013. Since 2014 he worked for various international news outlets, broadcasters. In 2016 he produced news for an independent journalism group 140journos’ still curates stories for piqd.com.
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu olan Erdem Arda Güneş, Radikal Gazetesi’nde başladığı gazetecilik hayatına, 2011 – 2014 yılları arasına Hürriyet Daily News’ta muhabir ve sonrasında editör olarak devam etti.
Berkeley Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi’nde gazetecilik eğitimleri aldı. 2015 yılından sonra çeşitli yabancı gazeteler ve haber kanalları için serbest olarak çalıştı.
Türk dış politikası, Ortadoğu, Türkiye siyaseti, insan hakları, kültür sanat konularında çeşitli yabancı haber siteleri için analiler yazdı, röportajlar gerçekleştirdi. 2016 yılında bağımsız haber sitesi 140journos’ta editörlük yaptı.
the photograph used as a banner on this web site belongs to Mr. Michael “Nick” Nichols, National Geographic Wild Life Photographer.
Advertisements