Taksim Meydan Yenileme Projesinin ilk kurbanı: Nathan

ISTANBUL

Erdem Güneş

dc5hur-67rnn23sd3qnsjvx2tc_layout

Önce “araba çarptı kaçtı” denildi, sonra Habertürk’ün güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı, “intihar etti” dediler. Peki 20 yaşındaki Belçika vatandaşı Nathan aslında neden öldü?

Erasmus öğrencisi Nathan Van Iseghem, geçtiğimiz hafta 1 Aralık Cuma gecesi, Beyoğlu’nda arkadaşlarıyla eğlendikten sonra Harbiye’deki evine giderken, Habertürk Televizyonu ile Martı İstanbul Hotel’in arasında bulunan havalandırma makinaları üzerinden atlayarak kendisini 30 metrelik boşluğa bıraktı.

Nathan’ı her yeri kanlar içinde yerde yatarken Habertürk’ün güvenlik çalışanları buldu. Konuştuğum güvenlik görevlisi, “kafatası dahi kırılmıştı kanlar akıyordu” dedi.

Gerisini gazetelerden okuduk, yolda, ambulansta ölmüş Nathan.

Istanbul Üniversitesi İktisat bölümünde 3. sınıfta değişim öğrencisi olan Nathan arkadaşlarının ve ailesnin tanıklığına göre son derece mutlu bir gençti.

“İntihar etmesi için en ufak bir neden dahi yok, çok mutlu biriydi,” dedi fakülteden arkadaşı Muhammed Şenel 3 Aralık’ta Nathan için düzenlenen anma gecesinde.

50 kişilik bir grup genç öğrenci ve Belçika Baş Konsolosu Henri Vantieghem ellerinde çiçeklerle sessizce Nathan’ı anarken Habertürk’ün önünde bir otobüs çevik kuvvet ekibi bekletildi, Habertürk’ün güvenliğinden izin alarak Nathan’ın atladığı yere çıktım.

Nathan’ın atladığı görüntülerde – http://www.sabah.com.tr/Yasam/2012/12/03/olum-ani-kameraya-yansidi

Bir an dahi tereddüt etmeden “karşı tarafa geçmeye” çalıştığını görüyoruz. Çünkü Nathan orada aynı yükseklikte bir yol olduğunu düşünüyor olmalıydı. Önündeki duvarı da tıpkı Taksim Meydanı’na konulmuş o tahta paravanlardan biri sanıyordu büyük ihtimalle…

Görsel

Nathan belki alkollüydü, bunu otopsi raporundan sonra öğreneceğiz. Konuştuğum, ismini vermek istemeyen bir Adli Tıp yetkilisi, “rapor hazır bir aya duyururuz,” dedi. Bekleyeceğiz.

Ancak asıl soru şu, eğer Taksim Meydan yenileme planı olmasaydı, Nathan evine daha kolay yoldan gitmek için bu yolu seçer miydi?

Ya da Istanbul Büyükşehir Belediyesi doğru yönlendirmelerle onu oraya sürüklemeseydi?

Bizlere bir çıkış yolu bıraksaydı?

Nathan her zaman yaptığı gibi Cumhuriyet Caddesinden evine gider ve şu an hayatta olurdu.

Taksim, Istanbul’un eğlence hayatının merkezi. İnsanların alkol aldıkları bir yer dolayısıyla… Pek çok kişi alkolün etkisi altında bu karmaşanın içinde ölümle yüzyüze.

Taksim bir inşaat alanı, onlarca bulldozer, kamyon… Aynı yukarıdaki fotograftakine benzer bariyerler var.

“Onlar da alkolsüz çıksın sokağa” diyebilir mi bir belediye?

Ben bir yandan gencecik Nathan için üzülür bir yandan da bunları düşünürken, hafriyat taşıyan bir kamyon burnumun dibinden hızla geçerek Dolapdere’den çıktı.

Dikkatli olun, her an Taksim Meydanı’nın ikinci kurbanı olabilirsiniz…

Haberin önceli için (ingilizce)

http://www.hurriyetdailynews.com/mystery-unresolved-over-belgian-students-death.aspx?PageID=238&NID=36025&NewsCatID=341

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s