‘Problemin kaynağı kaçaklar’

Erdem Güneş – Hürriyet Daily News, Radikal

for the English version of the story:

http://www.hurriyetdailynews.com/hatay-officials-look-for-fleeing-syrian-refugees.aspx?pageID=238&nID=30389&NewsCatID=359

Suriyeli mülteci kamplarına Hatay halkından gelen tepkiler sürerken ‘problemin kamplarda kalması gerekirken bu çağrıya uymayan kaçak mültecilerden kaynaklandığı’ belirtildi. Dışişleri Bakanlığı’nın kamplardan sorumlu koordinatörü Suphi Atan, sadece Hatay ’da 5 ile 10 bin arasında ‘kaçak mülteci ’ olduğunu belirtti. Atan kaçakların bir kısmının Türkiye ’ye yasadışı yollardan girdiğini bir kısmının ise kamplardan kaçıp kendi başlarına şehirde ev kiraladığını ya da akrabalarının yanında kaldığını kaydetti. Atan “ Mülteci kamplarının yer değiştirmesi söz konusu değil ancak kaçak yollarla kamplardan ayrılmış ya da kaçak yollarla girmiş olan insanların kamplara davet edilme süreci devam ediyor” dedi.

suriye-den-turkiye-ye-gocler-devam-ediyor (1)

Kimse gönderilmeyecek
Bu uygulamanın vize muafiyetinden faydalanarak Türkiye ’ye girenler için olmadığını belirten Atan “Onların iyiliği için biz onları kamplara çağırıyoruz, yalnız kamplarda onlara yardım edebiliriz. Emniyet rakamlarına göre 5 bin ile 10 bin arasında insan Hatay ’da, diğer illerde de var. Kilis’te 4 bin kadar,Şanlıurfa ’da ve Gaziantep ’te 8 bin kadar Suriyeli yaşıyor” dedi. Atan bunların hepsinin kaçak olmadığını belirtip ekledi: “Yasal olarak girenleri kamplara davet etmiyoruz. Vize muafiyeti çerçevesinde 3 ay iznine sahipler. Hiçbir Suriyeliye kaçak ya da legal girmiş olsun Suriye ’ye iade gibi bir durum yok. Şu an itibariyle 81 bin 500 kişi var. Sınırda 10 bin kişilik bir grup vardı, kamplardaki inşaat süreci bittikçe onları da 500’er olmak üzere almaya başladık. ”

Suriye füzeleri Lübnan ’a düştü

Suriye ’de ordu ile muhalifler arasında çatışmalar sürerkenSuriye uçaklarının Lübnan sınırları içerisinde operasyon yaptığı öne sürüldü. Lübnanlı yetkililere göre Lübnan hava sahasına giren iki uçağın attığı 4 füze sınırdan 500 metre içerde Arsal yakınlarına düştü. Suriye ordusunun sınır bölgesinde silahlı muhalifleri takip ettiği öne sürüldü. Geçen haftalarda Lübnanordusu sınırdan Suriye ’ye silah sokmaya çalışan kişileri ele geçirmişti. Ordu, çatışmaların yoğun olduğu Halep’in Midan bölgesinde kontrolü sağladığını duyurdu. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, dün ülke genelinde 41 kişi öldü.

Temas grubu Kahire’de toplandı
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin Suriye ’deki krize siyasi çözüm bulunması amacıyla önerdiği ‘temas grubu’ dün dışişleri bakanları düzeyindeki ilk toplantısını Kahire’de yaptı.Mısır , İran , Suudi Arabistan ve Türkiye ’den oluşan temas grubu toplantısında çözüme yönelik öneriler tartışıldı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu , temasları çerçevesinde Mursi ile de görüştü. ( İSTANBUL / HURRIYET DAILY NEWS)

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1100720&CategoryID=81

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s