Avrupa’da İşkence ‘Online’ Satılıyor !

 AB İşkenceciye Göz mü Yumuyor? 

 Erdem GÜNEŞ

 “Hiç kimse işkenceye, insanlık dışı ya da onur kırıcı ceza veya işlemlere tabi tutulamaz.” AİHS Madde 3

 

İşkence aleti satın almak ister misiniz? Kredi kartına taksitle ve kapıya teslim! Üstelik eğer üründen memnun kalmazsanız; iade edebilir ya da yenisiyle değiştirebilirsiniz! Tüm bunlar sadece bir tık uzağınızda! Şaka mı yapıyorum? Hayır! “Tüm amacımız mutlu müşterilere sahip olmak. Eğer ürünlerimizden biriyle ilgili bir sorununuz olursa elimizden gelenin en iyisi yaparak bu sorunu hemen çözeceğiz.” Bu cümle işkence aletleri de satan bir ‘güvenlik’ şirketinin web sayfasının hemen girişinde yazıyor. Yanlış okumadınız! “Mutlu müşterilere sahip olmak için elinden geleni yapacağını” muştulayan işkence aletleri satıcısı bir firma! Müşteri dedikleri işkenceciler, ürün dedikleri de ‘korunma amaçlı’ sattıkları çeşitli işkence aletleri… Üstelik bu web sitesinin katalogları, ödeme seçenekleri hatta indirimleri bile var! Yeterince tuhaf değil mi? Peki bu firma gibi onlarcasının Avrupa’da serbestçe ‘pazarlama’ yaptığını, başka ülkelere ithalatta bulunduğunu, AB üyesi ülke hükümetlerinin de bu durumla ilgili yasal yaptırımları olmadığını öğrenseniz… Şaşırır mısınız?

Uluslararası Af Örgütü ve Omega Araştırma Vakfı’nın birlikte hazırlayıp geçtiğimiz ay kamuoyuyla paylaştığı rapor Avrupa’nın “bazıları daha az insan” kabilinden insan hakları anlayışını bir kez daha ortaya serdi. “Sözlerden belgelere” adlı geniş raporda kutu açıldı, kötü söylendi: Başta İtalya olmak üzere İspanya, Belçika, Macaristan, Çek Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren bazı şirketlerin yasal boşluklardan faydalanarak İsrail’den Venezuella’ya kadar dünyanın dört bir yanına işkence aletleri sattığı belgelendi. AB üyesi ülkelerin ise bu akıl almaz satışlara karşı yıllardır yaptırım uygulamadığı ortaya çıktı. AB 2006 yılında yürürlüğe giren yasa ile AB’de işkence ve kötü muamele için tasarlanmış ‘güvenlik’ aletlerinin uluslararası ticareti yasaklanmıştı. Ancak AB ülkelerinin bu konuda üzerine düşen raporlamayı yapmadığı, lisans vermeyi sürdürdüğü, ticaretine kolaylık sağladığı öne sürülen diğer iddialar. İşkence aletlerinin niteliğine gelince: 50 bin voltluk elektro şok copları, parmak kelepçeleri, iğneli metal sopalar, kimyasal spreyler satışı yapılan işkence aletlerinden bazıları. Örneğin Almanya’nın Kamerun, Hindistan, Çin ve Birleşik Arap Emirliklerine ayak kelepçesi ve kimyasal sprey ihracı için lisans verdiği ortaya çıktı. Öte yandan İtalya ve İspanya’da 50 bin voltluk elektrik veren kelepçe ve kolluklar üretildi, bunlara izin verilmesinin sebebi de “elektrikli kelepçe”nin değil “elektrik kemeri” üretmenin yasak olması. Yani şirketlerin yasal boşlukları kullandığı iddiası bu tür ‘ince ayrımlar’ üzerine kurulu. Macaristan ise elektroşok kemerlerini hapishane ve karakollarda kullanmaya devam ediyor… Bu aletin ithalatı ve ihracatı AB hukukuna göre yasak ve kullanımı açık bir şekilde işkence kapsamında. Ancak Macaristan bu aletleri kullanacağını 2005 yılında deklare etmişti ve hala bunların kullanımıyla ilgili bir rapor vermedi. Çek Cumhuriyeti 2006-2009 arasında elektrik şoku veren aletlerin, kimyasal spreylerin ve prangaların ihracın için yeni lisanslar verdi. Bunlar Bulgaristan, Romanya, Meksika, ABD, Moğolistan, Gürcistan, İsrail, Hırvatistan, Senegal, Pakistan, Venezüella, Kamerun ve Moldovya’ya ihraç edildi. Yani AB’nin her fırsatta insan hakları ihlalleri dolayısıyla eleştirdiği ülkeleri ‘işkence’ aleti ticareti ile desteklediği görülüyor. Yani hem satımına göz yumuyor hem kullandıkları için bu ülkeleri eleştiriyor.

Gelelim ülkelerin bu rapordan sonra kendilerini savundukları argümanlara… Belçika, Kıbrıs (GKRY), İtalya, Finlandiya ve Malta ülkelerinden dünyaya yapılan bu ‘ticaret’in farkında olmadıklarını açıkladı ancak Finlandiya, İtalya ve Belçika’da faaliyet gösteren şirketlerin web sitelerinde hala bu ‘ürünler’ satışa açık bir şekilde bulunuyor. Tüm dünyaya açık web sitelerinden işkence aleti satan firmaların farkında olmayan bir güvenlik sistemi… Örnekse http://www.frinchillucci.it adlı sitede, muhtemelen öncelikli olarak İtalyan mafyasının ‘ihtiyaçlarını’ hedefleyen bir firmaya ait, silah ve işkence aletleri tanıtımları yapılıyor.

Tartışma yaratan rapor geçtiğimiz hafta Avrupa Parlamentosu İnsan Hakları Alt Komisyonu’nda resmi olarak görüşülmeye başlandı. Sonuç ne olur, komisyon bu ülkelere ne tür yaptırımlarda bulunur bekleyip göreceğiz ancak açık olan bir şey var ki. AB’nin insan hakları alanında ‘aleme verir talkını kendi yutar salkımı’ politikası ve tutarsızlıkları varlığını ve üzerine kurulu olduğu değerlerin inandırıcılığını iyiden iyiye tehlikeye atıyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s