Batı Balkanlar’da Müslüman’a Vize Duvarı

Avrupa Komisyonu Batı Balkanlara uygulanan vize sistemini değiştirdi. Yeni düzenlemeyle birlikte Sırbistan, Karadağ ve Makedonya vatandaşları 2010 yılından itibaren Schengen ülkelerine vizesiz seyahat edebilecek. Ancak Arnavutluk, Bosna – Hersek ve Kosova yeni düzenlemenin dışında bırakıldı.

AB Adalet Komisyonu başkanı Jacques Barrot ve Genişlemeden Sorumlu Komisyon üyesi Olli Rehn birlikte yaptıkları bir basın toplantısıyla yeni düzenlemeyi kamuoyuna duyurdu: Olli Rehn ‘Bu batı Balkanlarla olan iliskilerimizde bir dönüm noktası’ diyerek başladığı toplantıda zor anlar yaşadı çünkü elenen üç ülkenin de nüfusunun büyük kısmını Müslümanlar oluşturuyor. Bu da akıllara ‘vize muafiyetinde ayrımcılık mı yapılıyor’ sorusunu getiriyor.

Rehn Kosova ve Bosna Hersek’in ta en başta teknik nedenlerle elendiğini “Kosova’nın güvenlik endişesi taşıdığını, Boşnakların ise biyometrik pasaportlara sahip olmadığını”söyledi. Bu teknik nedenler inandırıcılıktan uzak görünüyor çünkü üzerinde ‘akıllı çip’ denilen bir hafıza taşıyan bu elektronik pasaportlara halihazırda milyonlarca AB vatandaşı da sahip değil. Kosova’nın ise hala binlerce Boşnağın ölümünden sorumlu ‘Miladiç’in askerleri’nin kol gezdiği Sırbistan’dan daha az güvenli olduğunu iddia edilmesi düşündürücü…. Arnavutluk’un elenme nedenine gelince, yasadışı göçmen trafiğinin durdurulması, sınırların güvenli hale getirilmesi, ülkeye geri dönüşlerin düzenlenmesi, insan haklarına uygunluk, özellikle bu bölgede yaşayan Romanlar’a uygulanan ayrımcılığın giderilmesi gibi kriterlerin yerine getirilmediğine hükmedilmiş. Sonuç olarak bu üç Müslüman nüfusun ağırlıklı bir orana sahip olduğu ülke de tıpkı Türkiye gibi hala “kara listede”

Ancak bu karar tartışmaları da beraberinde getirdi. Schengen bölgesine dahil edilmeyen üç batı Balkan ülkesinin de Müslüman yoğunluklu bir demografıye sahip olması AB’nin başını ağrıtan ‘ayrımcılık’ tartışmasını alevlendirdi. Rakamlara bakacak olursak demografik tablo şu şekilde görünüyor:

CIA’in resmi verilerine göre Kosova nüfusunun %90’ı, Arnavutluk nüfusunun %70’i, Bosna . Hersek nüfusunun ise %40’ı Müslüman.

Yine CIA verileri Schengen Birliğine kabul edilen 3 ülkenin ise nüfusunun %70 dolayında Ortodoks Hıristiyan olduğunu söylüyor.

Avrupa’da bu “çifte standart” görüntüsüne gelen tepkilerden en dikkat çekeni, geride bıraktığımız AP seçimlerinden başarıyla çıkan Avrupa Yeşılleri eşbaşkanı Daniel Cohn-Bendit’ten geldi. Bendt “Doğu Avrupa’da insanlar etnik kimliğe dayanan iki sınıfa ayrılmışlardır, AB Srebrenıtsa Soykırımı’nın yıldönümünde Boşnaklara hakaret etmektedir” diyerek zehir zemberek bir çıkışta bulundu. Ancak diğer Avrupalı siyasiler konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındılar.
Olli Rehn ise basın toplasında Batı Balkanlarda hiçbir ülkeye “haksızlık yapmadıklarını” vize muafiyeti için herkesin aynı şartlara tabi olduğunu söylemekle yetindi. Bosnalı Sırpların Sırbistan, Bosnalı Hırvatların Hırvatistan pasaportuyla vizesiz seyahat imkanından yararlanırken Müslüman Boşnaklara ayrımcılık yapıldığını üstelik Srebrenitsa Katliamı’ndan dolayı hala aranmakta olan Sırp eski Komutan Miladiç’in Sırbistan pasaportuyla Avrupa’da saklanırken Müslümanlara ikinci kez ceza çektirildiğini söyleyen bir gazetecıye Rehn’in verdiği cevap içerikten yoksun olmasının ötesinde gülünçtü. Rehn “Bosnalı Müslümanların gettolaştırıldığı ve Mladiç’in vizesiz dolaşacağı iddiaları hakkında konuşmayı sevmediğini” ve “Bosna Hersek’in AB’nin istediği kriterleri karşılamaya odaklanmak yerine milliyetçi söylemle son yıllarda çok fazla zaman ve enerji kaybettiğini” söyledi.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s