Bizi bir araya getiren sey…

“Bizi bir araya getiren şey acı çekmemiz. Sevgi değil. Sevgi akla boyun eğmez zorlandığında da nefrete dönüşür. Bizi birleştiren bağ seçilebilir birşey değil. Biz kardeşiz. Paylaştığımız şeylerde kardeşiz. Hepimizin tek başına çekmek zorunda olduğu acıda, açlıkta, yoksullukta, umutta biliyoruz kardeşliğimizi. Biliyoruz çünkü onu öğrenmek zorunda kaldık.”

Mülksüzler, Ursula K. Le Guin 

 

“Ortak acı ortak hüzün ortak pürüzdür esas yaklaştıran”

Mesnevi , Rumi

 

Öyle bir soruyla başladım ki. İmkansız geliyor baktığında. Banksy Ankara’da ne yapsın? Hele ikinci soru tam bir ütopya, hem de ütopyanın en babası. Benim diyen hayal edemez. Ankara’yı –Ankara’da yaşayanlar başta olmak üzere- kimse pek sevmez aslında. Ruhunda bir at sineği, havasında fazlasıyla karbonmonoksit, caddelerinde Yılmaz Erdoğan’ın güzel tanımıyla aşırı bir devlet asabiyeti vardır. Grisoğukkirlinemruthaşinkibirliavamfevritekinsizhepuzakenuzak şehirdir. Nereden bakarsan bak. Kurtuluş Parkı hep karanlık ve pistir yine de oradaki dandirik gölet kenarında iki arkadaş oturup içki içseniz polis tepenize biner. Konur Sokak’ta mutlaka birileri birşeyleri protesto eder, hergün. Belki hatırlarsınız 22 temmuz seçimlerini protesto eden anarşist göstericileri çember içine alan polis onları dakikalarca kameralar önünde dövmüştü. Polis bu tür eylemlerde göstericiler uyarmak ve kaçabilmeleri için boşluk bırakmak zorundadır. Şimdi davaları devam ediyor.  Meclisin, bakanlıkların, genelkurmayın önünden geöerken her biriniz neredeyse terörirst muamelesi görürsünüz.

 

“Yaşattığın devlet öldürür”

Öyle bir şehir işte, bazılarının gölgesinin çok uzun olduğu, bazılarınınsa hiç gölgesinin olmadığı yerlerden bir diğeri. Ama bir gün ilginç birşey oldu. Kızılay’a varmadan Kolej’de duvarda bu sloganı gördüm “yaşattığın devlet öldürür”  Haliyle şaşırdım, solcuların, sosyalistlerin duvarlara yazdıklarını çokça görmüştüm ve en çok da faşistlerinkini. ilk defa bu şehirde birileri duvarlara anarşist kelamlar yazıyordu.

Ben bir anarşist değilim ama anarşizmi var olabilecek en tutarlı ideoloji olarak görüyorum –burdan orayı burayı bombalamak anlaşılmasınyöntemsel araç olarak bunu  kullanan fraksiyonlar olmuştur olacaktır da- ama kasttettiğim anarşizm, otoriter devletle mücadele edendir. Yani bugün dünyanın tekrar tanık olduğu Atina anarşizmidir, kropotkin’in, goodman’in tariflediği. 15 yaşında bir çocuğun öldürülmesine sessiz kalamayan bunu yaşamsal bir savaş olarak alıgılayan insanların yarattığı, hiç tanımadığı -hiç de tanımayacağı- birinin acısıyla büyüyen bir ateşi yakan bir tepki.

Gündelik hayatta faşizm çok alışık olduğumuz bir şey. Ekşisözlükte başlıklarca entrylenmiş. Açıp okuyun eğleneceksiniz. Ama gündelik hayatta bu tüen anarşizm pek alışagelmedik ve yeni birşey.

 

Anarşist bir grafitici

Bu anlamda bana en ilginç gelen anarşist figürden bahsetmek istedim, belki biliyorsunuz ya da daha tanışmamıştınız kendisiyle, gizemli ve hayranlık uyandırıcı birisi: BANKSY.

Uluslararası şöhret İngiliz grafitici. Londra’da yapmaya başladığı şehiriçi çizimleri tim dünyada ilgi çekiyor, hem şablonla çalışıyor hem de farklı çizim teknikleri deneyliyor. Sadece duvarlara değil alışveriş marketlerine müzelere giriyor çiziyor. Polisler farkedene kadar insanların yüzlerine vuruyor grafitilerini.  Mesela Batı Şeria’ya gitti 2005 yılında ve duvara çizimler yaptı İsrail askerinin yarattığı ‘güvenlik’ tehlikesine rağmen.

Banksy Ankara’ya uğrar mı bilmiyorum ya da bizim de bir gün isyankar Atinalılarımız olur mu, Uğur Kaymaz’ların ölümü de bu ülkede bir tepki doğurur mu bilmiyorum. Şimdilik sadece umuyorum. Az şey mi?

 

Peki yazıya ne mi oldu? Üzerini dünyanın en kirli beyaz boyasıyla kapadılar. O kadar.

Erdem Güneş

erdmgns@gmail.com

 

 

Not: Yazının başındaki alıntılardaki ‘aynılık’ dikkatinizi çekmiştir aralarında 1300 yıl var bu iki eserin.

Not not: Kullanılan fotoğraflar Banksy’nin resmi sitesinden alındı, Banksy benden telif isterse ona söz ödeyeceğim. Banksy’nin olğanüstü diğer çizimlerine ve manifestosuna banksy.co.uk adresinden ulaşabilirsiniz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s