Başkanımız Seçiliyor Biz İzliyoruz

Düşünür dururum “Neden ABD Başkanlık seçiminde biz dünyalıların tamamına oy kullanma hakkı verilmez” diye. Birinci Dünya Savaşı’yla “yalnızcılık” politikasını terk ettiğinden bu yana kendisinde dünyanın her yerine müdahale hakkı gören ABD’nin başkanları, aslında yaklaşık bir yüzyıldır tüm dünyanın da başkanlığını yapıyor. Nihayetinde hükümetleri devirerek, iç karışıklıklar çıkararak ya da diğer bir deyişle ‘demokrasiyi dünyaya yayarak’, silah ticaretinde her daim kar maksimizasyonu sağlayan ABD’nin başkanı bizim de başkanımızdır. “Abdullah Gül benim cumhurbaşkanım değil” diyebilirsiniz ama “George Bush benim başkanım değil” demek ne kadar gerçekçi? İlkinde “İstemeyen ülkeden gider” derler –ki dediler – , diğerinde nereye gideceksiniz? İşte bu yüzden mevcut ABD seçim sistemi değişmeli ve biz ABD vatandaşı olmayan ‘ABDzedeler’ de oy kullanabilmeliyiz diye düşünüyorum.

Elbette bu işin mizahi tarafı. Ancak 2008 Kasım’ında yapılacak ABD başkanlık seçimi öncesinde seçimi kazanması kuvvetle muhtemel Demokrat Parti’nin kendi liderini belirlediği ön seçimler bizi fazlasıyla yakından ilgilendiriyor. Çünkü birbirinden ilginç iki isimden hangisi seçilirse seçilsin bizim devlet büyükleri Beyaz Saray’da afallayacaklar. Çünkü devlet geleneğimiz muhafazakar cuhmuriyetçilere alıştı.
Siyah senatör Barack Obama ve eski First Lady Hillary Clinton arasındaki büyük yarış, ABD’de görülmemiş bir seçim yaşanmasına neden oluyor. ABD’nin devlet başkanı seçim sistemi bizdekinden oldukça farklı, delegeler partilerinin başkanlarını seçiyor ve iki partinin adayları belirlendikten sonra esas seçim Demokrat ve Cumhuriyetçi partiler arasında oluyor. Ama öncesinde partilerin içindeki delegeler seçiliyor, bu delegeler de hangi adayı destekliyorsa o aday kendi partisinin adayı oluyor. Yani işin sırrı en çok delegenin desteğini kazanabilmekte. Cumhuriyetçilerin seçim sistemleri “her eyalette en çok oyu alan tüm delegeleri alır” şeklinde, bu nedenle Cumhuriyetçilerin adayı belli oldu bile: 72 yaşındaki John McCain . Ancak Demokratlar’ın işi gerçekten çok zor. Her eyaletten oy oranına göre delegeler kazanılıyor, işin içine ‘süper delege’ adı verilen seçim dışı delegeler de girince ortalık iyiden iyiye karışıyor. Sanırım Bush’un Cumhuriyetçi olmasında Demokrat Parti’den aday olmanın bu kadar karmaşık hesaplar gerektirmesinin de etkisi olmuştur. Demokrat Parti liderliğine oynayan Obama ve Clinton arasındaki rekabette ise son durum şu: Obama 20 eyalette, Clinton 11 eyalette yapılan önseçimlerde daha başarılı oldu. Ancak oy oranları toplamda Hillary’nin daha yüksek oyu olduğunu gösteriyor çünkü Clinton büyük ve önemli eyaletlerde daha çok oy aldı. Tüm bu hesaplar martta nihayete erecek ve yeni Demokrat lider belli olmuş olacak.

Kendi adıma işkence haberleriyle nam salan hiçbir meşruiyeti ve yasal dayanağı olmayan Guantanamo üssündeki esir kampını kapatacağını, Irak işgalini bir an evvel bitireceğini söyleyen Barack Obama’nın başkan olmasını, ismi kocası gibi büyük petrol ve silah şirketleriyle anılan Hillary’ye tercih ederim. Gerisi laf-u güzaf, Obama eskiden uyuşturucu kulanmış, Clinton daha deneyimliymiş… Kim seçilirse seçilsin eğer Demokrat Parti’nin lideri ABD’nin yeni başkanı olacaksa ya bir siyah ya da bir kadın olacak orası kesin. Yani WASP, (beyaz anglosakson, protestan) bir erkek olmayacak. Bu bile bir kazanım. Elbette Nobel ödüllü yazar Doris Lessing’in iddia ettiği gibi Barack Obama başkan seçilmesi halinde bir suikaste kurban gitmezse. İzleyip görelim ve dünyanın yeni başkanının daha az “müdahaleci” hevesleri olmasını umud edelim. Zira bu dünya Bush’lardan ve savundukları muhafazakar değerlerden çok çekti.

radikalgenç’te yayımlanmıştır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s