‘Türk muslukçu’ korkusu AB’yi sardı

 

 

 

Eğer bir leydi hayır derse bu belki demektir. Eğer bir leydi belki derse bu evet demektir. Eğer bir leydi evet derse, o bir leydi değildir… Eğer bir diplomat evet derse bu belki demektir. Eğer bir diplomat belki derse bu hayır demektir. Eğer bir diplomat hayır derse, o bir diplomat değildir…

 

Olli Rehn’in bir leydi olmadığı gayet açık ama onun iyi bir diplomat olduğu gerçeğini gözardı edemeyiz. Neden mi? Çünkü AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn Türkiye’nin AB’ye üye olması halinde Türk işçilerinin serbest dolaşım hakkından belki faydalanmayacağını söyledi. Rehn, 21 Kasım 2008 tarihinde EurActiv’e yaptığı açıklamada,“AB üyesi olması halinde Türk işçilerinin serbest dolaşımı için geçiş süreci ve hatta kalıcı kısıtlamalar getirebiliriz. Bu, vatandaşlarımızın iş gücü piyasası ve göçmenlerle ilgili korkularını hafifletmek için olacaktır” diyor.

Belki getirebiliriz. Getirmeyebiliriz de. Bazı ülkelerde çalışabilirler bazılarında çalışamazlar. Yani ne evet ne hayır. Rehn hızını alamıyor kendi kişisel görüşünün AB’nin “genç ve iyi eğitilmiş Türk iş gücünden faydalanacağı” yönünde olduğunu belirtiyor. bazı AB üyelerinde kültürel farklılıktan kaynaklanan direnç ve büyük Müslüman azınlığın entegrasyonu gibi çekincelerin gözlemlendiğini anlatıyor.

 

AB Hıristiyan Klubü değil ama bir islamafobia var!

 

Rehn’in bu açıklamasının altındaki çapanoğlu ise AB Konseyi’nin 17 Aralık 2004’te aldığı bağlayıcı karar metninde yatıyor. O metinde şöyle deniliyor: “Uzun geçiş süreleri, derogasyonlar ve özgün düzenlemeler ile daimi koruma tedbirleri, yani korunma tedbirlerine temel teşkil etmek üzere daimi olarak elde tutulan hükümler, düşünülebilir… Ayrıca, kişilerin serbest dolaşımının zaman içinde tesisiyle ilgili karar alma süreci, her bir üye devletin azami bir rol oynamasına cevaz vermelidir. Geçici düzenlemeler veya koruma tedbirleri, rekabete ve iç pazarın işleyişine olan etkileri açısından gözden geçirilmelidir.”

Yani AB Konseyi, AB’nin serbest dolaşım üzerine geçici kısıtlamalar getirme hakkını daimi olarak elinde tutabileceğini belirtiyor. Ta en başından.

Ancak bu durum AB için yeni değil daha önce birliğe alınan devletler için de benzer uygulamalara gidilmişti. 1986 yılında İspanya ve Portekiz AB’ye katıldığında kişilerin serbestçe işe girebilmeleri için 7 ile 10 yıl arasında değişen bir sürelik aşamalı geçiş dönemi uygulanmıştı. Mayıs 2004’te birliğe 10 yeni üye alnıdığında ise bu ülkelerin vatandaşlarının 3 aya kadar turistik vize alınmıyordu ama işçilerin serbest dolaşım hakkı üzerinde kısıtlamalar getirilmişti.

 

 

Olli Rehn kişisel görüşünün Türkiye’den yana koyarken bazı AB üyelerinde kültürel farklılıktan kaynaklanan direnç ve büyük Müslüman azınlığın entegrasyonu gibi çekincelerin gözlemlendiğini söylüyor ama yine de AB kamuoyundaki korkuları giderecek önlemler alınması gereğini kabul ediyor. AB’nin Türkiye için Ekim 2004’te yayımladığı müzakereleri başlatma tavsiyesinde ve 2005 Müzakere Çerçeve Belgesi’nde işçilerin serbest dolaşımı konusunda “uzun geçiş dönemi” ve “kalıcı önlemler” ihtimaline yer verildiğini hatırlatıyor. Avrupa Birliği’nde 2.6 milyonu Almanya’da olmak üzere 3.8 milyon Tük göçmen yaşıyor.

 

Görünen o ki yıllardır Polonyalı muslukçuların ülkelerine gelip işlerini ellerinden almasından korkan Avrupa Birliği üyesi devletlerin işçilerinin yeni korkusu; kalabalık, müslüman ve işsiz Türklerin ülkelerine akın edip ucuz işgücü arz ederek işlerini ele geçirmesi. Bu islamafobia ile birleştiğinde Türkiye’nin AB üyeliğinde yolu yürüdükçe uzayacağa benziyor.

 

 

 

İKV (İktisadi Kalkınma Vakfı) tarafından yayınlanmış olan “Avrupa Birliği’nin Kişilerin Serbest Dolaşımı Müktesebatı ve Türkiye’nin Uyumu” konulu yayından ayrıntılı bilgi alabilirsiniz: www.ikv.org.tr

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s